The Henry Lever Action is a classic Western-style lever action rifle. The reason for its popularity is because it shoots great, looks great and is remarkably affordable about half the price of the competition's rifles. The Henry Lever Action rifle features an extremely attractive American walnut stock. The action is exceptionally smooth, so smooth many first timers remark that they cannot believe the rifle has any internal parts. The Henry Lever Action also features side ejection, an adjustable rear sight, a hooded front sight and a 3/8? grooved receiver for mounting a scope. The blued steel barrel is machined with state of the art multiple groove rifling. The barrel length is 18?, overall length is 36? and it weighs in at a very comfortable 5? pounds. The easy to load tubular magazine can handle 15 rounds of .22 Long Rifle, 17 rounds of .22 Long and as many as 21 rounds of .22 Short, making it a viable alternative to a semi-automatic.
Action Type: Lever Action
Barrel Finish: Blued
Barrel Length (in.): 18.25
Barrel Material: Steel
Caliber/Gauge: 22 LR
Capacity: 15+1 Round
Contains Lithium Battery/s: No
Henry H001 Classic Lever Rifle 22
LR, Ambi, 18.25 in, Blued, Wood Stk
15+1 Rnd
Each Shippable: No
Gun Type: Rifle
Hand: Ambidextrous
Inner Pack Shippable: No
Master Pack Shippable: No
Model: H001
Prop 65 Cancer Causing Chemical: Lead
Prop 65 Item: Yes
Prop 65 Labeled: Yes
Prop 65 Reproductive Harming Chemical: Lead
Prop 65 Settlement: No
Prop 65 Short Form Label on Product: Cancer & Reproductive Harm
Receiver Finish: Blued
Receiver Material: Steel
Safety: Hammer
Sights: Hooded Front | Adjustable Rear
Stock Finish: American Walnut
Stock Material: Wood
Twist Rate: 1-in-16 inches
Weight (lbs.): 5.25
Specifications
| Action | Lever |
|---|
| Barrel Description | Round |
|---|
| Barrel Length | 18.50" |
|---|
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
|---|
| Caliber | 22 Short |
|---|
| Capacity | 15LR/17L/21Short |
|---|
| Hand | Right |
|---|
| Metal Finish | Blued |
|---|
| Metal Finish Group | Blued/Black |
|---|
| Muzzle | Target Crown |
|---|
| OAL | 36.50" |
|---|
| Receiver Material | Steel |
|---|
| Safety | Hammer |
|---|
| Sights | Adjustable Rear, Hood Front, Grooved |
|---|
| Stock Description | American Walnut |
|---|
| Stock Finish Group | Brown/Tan |
|---|
| Trigger | Standard |
|---|
| Twist | 1:16" |
|---|
| Weight | 5.25 lbs |
|---|
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
|---|