The strong and reliable action of the Winchester® Model 1886 was designed to handle the then-new, heavier 45-70 Govt. cartridge, developed by the U.S. Government in 1873. The Model 1886 Short Rifle features a deeply-blued receiver, barrel and lever, along with a matching blued steel end cap and steel crescent buttplate. The classic straight grip Grade I walnut stock allows quick shouldering, and has an elegant satin finish. The full-length tubular steel magazine holds six 45-70 Govt. cartridges. The receiver is drilled and tapped for the addition of an optional receiver sight. A top-tang safety, adjustable rear buckhorn style sight and a gold bead Marble Arms® front sight complete the graceful profile of this historic model. Like the other historical rifle models, production is limited.
Action Type: Lever Action
Barrel Finish: Blued | Brushed Polish
Barrel Length (in.): 24
Barrel Material: Steel
Caliber/Gauge: 45-70 GOVT
Capacity: 8+1 Round
Contains Lithium Battery/s: No
Winchester 534175142 Model 1886
Short Lever Action Rifle 45-70 GOVT
RH, 24 in, Blue, Wood Stk, 8+1 Rnd, Standard Trgr
Each Shippable: No
Firearm Weight (lbs.): 8.38
Gun Type: Rifle
Hand: Right Hand
Inner Pack Shippable: No
Master Pack Shippable: No
Model: 534175142
Muzzle: Target Crown
Prop 65 Cancer Causing Chemical: Not Applicable
Prop 65 Detail: Discharging firearms in poorly ventilated areas, cleaning firearms, or handling ammunition may result in exposure to lead or other substances known to cause birth defects, reproductive harm, and other serious physical injury. Have adequate ventilation at all times. wash hands thoroughly after exposure.
Prop 65 Item: Yes
Prop 65 Labeled: Yes
Prop 65 Reproductive Harming Chemical: Lead
Prop 65 Settlement: No
Prop 65 Short Form Label on Product: Reproductive Harm
Receiver Finish: Blued | Brushed Polish
Receiver Material: Steel
Safety: Tang
Sights: Brass Bead Front | Adjustable Semi-Buckhorn Rear
Stock Finish: Satin | Black Walnut
Stock Material: Wood
Trigger Type: Standard
Twist Rate: 1-in-20 inches
Specifications
| Action | Lever |
|---|
| Barrel Description | Button-Rifled |
|---|
| Barrel Length | 24" |
|---|
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
|---|
| Caliber | 45-70 Gov |
|---|
| Capacity | 8+1 |
|---|
| Hand | Right |
|---|
| Metal Finish | Blued |
|---|
| Metal Finish Group | Blued/Black |
|---|
| Muzzle | Recessed Crown |
|---|
| OAL | 43" |
|---|
| Receiver Material | Steel |
|---|
| Safety | Top Tang |
|---|
| Sights | Adjustable Rear, Bead Front; Drilled&Tapped |
|---|
| Stock Description | Fixed Straight Grip |
|---|
| Stock Finish Group | Brown/Tan |
|---|
| Trigger | Standard |
|---|
| Twist | 1:20" |
|---|
| Weight | 8.60 lbs |
|---|
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
|---|