Bergara B-14 Series Ridge Rifle Special Purpose Short Barrel, Bolt Action Rifle, 6.5 Creedmoor, 18" Barrel, Threaded 5/8X24, Cerakote Finish, Black, Black/Gray Synthetic Stock, Hinged Floorplate, 4 Rounds, Right Hand B14S512C
Specifications
| Action | Bolt |
|---|
| Barrel Description | Chrome Moly |
|---|
| Barrel Length | 18" |
|---|
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
|---|
| Caliber | 6.5 Creedmoor |
|---|
| Capacity | 4+1 |
|---|
| Hand | Right |
|---|
| Metal Finish Group | Blued/Black |
|---|
| Muzzle | Threaded |
|---|
| OAL | 37.50" |
|---|
| Receiver Material | Steel |
|---|
| Safety | Two-Position |
|---|
| Sights | None, Drilled&Tapped |
|---|
| Stock Finish Group | Black |
|---|
| Trigger | Curved |
|---|
| Twist | 1:8" |
|---|
| Weight | 7.20 lbs |
|---|
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
|---|