Sauer & Mauser, MFG# S1SX308, UPC: 810496021492, UOM: EA, Sauer 100 Ceratech, 308 Win, 22" Barrel, Grey Ice/Black Synthetic, 5-rd DBM, BLAS, BLASLG07, BLASLGALL, LG07, LGALL, Case: 1, DISC:IVS
308 Win
Specifications
| Action | Bolt |
|---|
| Barrel Description | Cold Hammer Forged |
|---|
| Barrel Length | 22" |
|---|
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
|---|
| Caliber | 308 Win |
|---|
| Capacity | 5+1 |
|---|
| Hand | Right |
|---|
| Metal Finish | Stainless Cerakote |
|---|
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
|---|
| OAL | 42" |
|---|
| Receiver Material | Steel |
|---|
| Safety | Three Position |
|---|
| Sights | None, Drilled&Tapped |
|---|
| Stock Description | Fixed Ergo Max |
|---|
| Stock Finish Group | Black |
|---|
| Trigger | Adjustable Single-Stage |
|---|
| Twist | 1:11" |
|---|