Action: Break Open
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 32"
Capacity: 2rd
Chamber: 3"
OAL: 50"
Weight: 7.10 lbs
Choke Configuration: Invector-DS
Stock Description: Fixed with Adjustable Comb
Trigger: Triple Trigger System
Chokes Included: F,IM,M,IC,SK
Barrel Description: 32" Back-Bored Ported Vent Rib
Sights: HiViz Pro Comp Front, Ivory Mid Bead Rear
Safety: Top Tang
Barrel Length Range: 32" to 32.99"
Weight Range: 7 lbs to 7.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown
Specifications
| Action | Break Open |
|---|
| Barrel Description | Back-Bored Vent Rib Ported |
|---|
| Barrel Length | 32" |
|---|
| Barrel Length Range | 32" to 32.99" |
|---|
| Caliber | 12 Gauge |
|---|
| Capacity | 2rd |
|---|
| Chamber | 3" |
|---|
| Choke Configuration | Invector-DS |
|---|
| Chokes Included | F,IM,M,IC,SK |
|---|
| Hand | Right |
|---|
| OAL | 50" |
|---|
| Safety | Top Tang |
|---|
| Sights | HiViz Pro Comp Front, Ivory Mid Bead Rear |
|---|
| Stock Description | Fixed with Adjustable Comb |
|---|
| Stock Finish Group | Brown/Tan |
|---|
| Trigger | Triple Trigger System |
|---|
| Weight | 7.10 lbs |
|---|
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
|---|