Action : Break Open
Gauge : 12 Gauge
Barrel Length : 30"
Capacity : 2rd
Chamber : 3"
OAL : 48"
Weight : 7.50 lbs
Choke Configuration : Invector-DS
Stock Description : Fixed
Trigger : FireLite
Chokes Included : Full/Improved Cylinder/Improved Mod/Modified/Skeet
Barrel Description : Over/Under Vent Rib
Sights : HiViz Pro Comp Front/Ivory Mid Bead Rear
Safety : Top Tang
Barrel Length Range : 30" to 30.99"
Weight Range : 7 lbs to 7.99 lbs
Hand : Right Hand
Stock Finish Group : Brown
Specifications
| Action | Break Open |
|---|
| Barrel Description | Back-Bored Vent Rib Ported |
|---|
| Barrel Length | 30" |
|---|
| Barrel Length Range | 30" to 30.99" |
|---|
| Caliber | 12 Gauge |
|---|
| Capacity | 2rd |
|---|
| Chamber | 3" |
|---|
| Choke Configuration | Invector-DS Extended |
|---|
| Chokes Included | F,IM,M,IC,SK |
|---|
| Hand | Right |
|---|
| OAL | 48" |
|---|
| Safety | Tang |
|---|
| Sights | HiViz Pro Comp Front, Ivory Mid Bead Rear |
|---|
| Stock Finish Group | Brown/Tan |
|---|
| Trigger | Triple Trigger System |
|---|
| Weight | 7.60 lbs |
|---|
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
|---|