Action: Break Open
Gauge: 16 Gauge
Barrel Length: 26"
Capacity: 2rd
Chamber: 2.75"
OAL: 43"
Weight: 6.11 lbs
Choke Configuration: Invector-Flush
Chokes Included: F,M,IC
Barrel Description: 26" Vent Rib
Sights: Silver Bead Front
Safety: Tang
Barrel Length Range: 26" to 26.99"
Weight Range: 6 lbs to 6.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown
Specifications
| Action | Break Open |
|---|
| Barrel Description | Over/Under, Vent Rib |
|---|
| Barrel Length | 26" |
|---|
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
|---|
| Caliber | 16 Gauge |
|---|
| Capacity | 2rd |
|---|
| Chamber | 2.75" |
|---|
| Choke Configuration | Invector-Plus |
|---|
| Chokes Included | F,M,IC |
|---|
| Hand | Right |
|---|
| OAL | 43" |
|---|
| Safety | Tang |
|---|
| Sights | Silver Bead Front |
|---|
| Stock Finish Group | Brown/Tan |
|---|
| Weight | 6.11 lbs |
|---|
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
|---|