Action: Break Open
Gauge: 12 Gauge
Barrel Length: 32"
Capacity: 2
Chamber: 3"
OAL: 49"
Weight: 8.90 lbs
Choke Configuration: Invector-Plus Midas
Receiver Description: Silver Nitride Steel
Stock Description: Fixed with Adjustable Comb
Trigger: Gold Plated
Chokes Included: F,M,IC
Barrel Description: 32" Back-Bored Vent Rib
Sights: Ivory Bead Front, Mid-Bead Rear
Safety: Top Tang
Barrel Length Range: 32" to 32.99"
Weight Range: 8 lbs to 8.99 lbs
Hand: Right
Stock Finish Group: Brown
Metal Finish Group: Silver/Gray
Specifications
| Action | Break Open |
|---|
| Barrel Description | Vent Rib |
|---|
| Barrel Length | 32" |
|---|
| Barrel Length Range | 32" to 32.99" |
|---|
| Caliber | 12 Gauge |
|---|
| Capacity | 2rd |
|---|
| Chamber | 3" |
|---|
| Choke Configuration | Invector-Plus Midas |
|---|
| Chokes Included | F,M,IC |
|---|
| Hand | Right |
|---|
| Metal Finish Group | Silver/Gray |
|---|
| OAL | 49" |
|---|
| Receiver Description | Silver Nitride Steel |
|---|
| Safety | Top Tang |
|---|
| Sights | Ivory Bead Front, Mid-Bead Rear |
|---|
| Stock Description | Fixed Adjustable Comb |
|---|
| Stock Finish Group | Brown/Tan |
|---|
| Trigger | Gold Plated |
|---|
| Weight | 8.90 lbs |
|---|
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
|---|