Action Type: Over & Under
Barrel Length (in.): 26
Caliber/Gauge: 16 GA
Capacity: 2 Round
Chamber Length: 2-3/4"
Contains Lithium Battery/s: No
Browning 018259514 Citori Hunter
O/U Shotgun, 16 GA, 26" BBL, Gls
Blue BBL w/nickel reciever, Grade II Walnut Stock
Gun Type: Shotgun
Hand: Ambidextrous
Model: 018259514
Prop 65 Item: Yes
Prop 65 Labeled: Yes
Prop 65 Reproductive Harming Chemical: Lead
Prop 65 Settlement: No
Prop 65 Short Form Label on Product: Reproductive Harm
Specifications
| Action | Break Open |
|---|
| Barrel Description | Over/Under, Vent Rib |
|---|
| Barrel Length | 26" |
|---|
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
|---|
| Caliber | 16 Gauge |
|---|
| Capacity | 2rd |
|---|
| Chamber | 2.75" |
|---|
| Choke Configuration | Invector-Plus |
|---|
| Chokes Included | F,M,IC |
|---|
| Hand | Right |
|---|
| OAL | 43" |
|---|
| Safety | Tang |
|---|
| Sights | Silver Bead Front |
|---|
| Stock Finish Group | Brown/Tan |
|---|
| Weight | 6.12 lbs |
|---|
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
|---|