BRN CITORI HUNTR GRII 28G 2.75" 28"ModelSeries: Citori
Caliber: 28 GAUGE
Action: Over & Under
Capacity: 2
Finish: Polished Blue
Stock: Satin Finish Grade II/III Black Walnut
Barrel Length: 28
Overall Length: 43
Features: 50/50 POI Ideal for Hunting/ Chrome Plated Chambers
Specifications
| Action | Break Open |
|---|
| Barrel Description | Over/Under, Vent Rib |
|---|
| Barrel Length | 28" |
|---|
| Barrel Length Range | 28" to 28.99" |
|---|
| Caliber | 28 Gauge |
|---|
| Capacity | 2rd |
|---|
| Chamber | 2.75" |
|---|
| Choke Configuration | Invector-Plus |
|---|
| Chokes Included | F,M,IC |
|---|
| Hand | Right |
|---|
| OAL | 43" |
|---|
| Safety | Tang |
|---|
| Sights | Silver Bead Front |
|---|
| Stock Finish Group | Brown/Tan |
|---|
| Weight | 6.14 lbs |
|---|
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
|---|