Action : Bolt
Caliber : 308 Win
Barrel Length : 22"
Capacity : 4+1
Safety : Two-Position
OAL : 42.50"
Weight : 6.85 lbs
Stock Description : Fixed w/SoftTouch
Twist : 1:10"
Barrel Description : Steel Threaded
Muzzle : Threaded
Receiver Material : Steel
Sights : Drilled & Tapped
Barrel Length Range : 22" to 22.99"
Weight Range : 6 lbs to 6.99 lbs
Hand : Right Hand
Stock Finish Group : Digital Camouflage
Metal Finish Group : Brown/Tan
Specifications
| Action | Bolt |
|---|
| Barrel Description | 4140 Carbon Steel |
|---|
| Barrel Length | 22" |
|---|
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
|---|
| Caliber | 308 Win |
|---|
| Capacity | 4+1 |
|---|
| Hand | Right |
|---|
| Metal Finish Group | Brown/Tan |
|---|
| Muzzle | Threaded |
|---|
| OAL | 42.50" |
|---|
| Receiver Material | Steel |
|---|
| Safety | Two-Position |
|---|
| Sights | None, Drilled&Tapped |
|---|
| Stock Finish Group | Digital Camouflage |
|---|
| Twist | 1:10" |
|---|
| Weight | 6.85 lbs |
|---|
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
|---|