Diamondback, MFG# DB1874K061, UPC: 810035753112, UOM: EA, DB15 Diamond, 5.56, 16", M-Lok, Pro Sights, Magpul ACS-L Stk/MOE Grip, Blk/FDE, 30rd PMag, DIAM, DIAMLG05, DIAMLGALL, LG05, LGALL, Case: 1, DISC:IVS
5.56
Specifications
| Action | Semi-Auto |
|---|
| Barrel Description | 4150 Chrome Moly |
|---|
| Barrel Length | 16" |
|---|
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
|---|
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
|---|
| Capacity | 30+1 |
|---|
| Hand | Right |
|---|
| Metal Finish Group | Brown/Tan |
|---|
| Muzzle | Muzzle Brake |
|---|
| OAL | 34"-37.25" |
|---|
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
|---|
| Safety | Manual |
|---|
| Sights | Magpul MBUS Pro Front & Rear |
|---|
| Stock Description | Adjustable Magpul ACS-L |
|---|
| Stock Finish Group | Black |
|---|
| Trigger | Single-Stage |
|---|
| Twist | 1:8" |
|---|
| Weight | 7.15 lbs |
|---|
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
|---|