Iver Johnson Arms, MFG# FALCON, UPC: 797734029970, UOM: Each, Falcon, .45 ACP, Commander Size, 4.25" Barrel, Matte Blued, Walnut Grips, 8-rd, IVER, IVERHG10, IVERHGALL, HG10, HGALL, DISC:IVS
45 AUTO
Specifications
| Action | SAO |
|---|
| Barrel Length | 4.25" |
|---|
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
|---|
| Caliber | 45 ACP |
|---|
| Capacity | 8+1 |
|---|
| Frame Finish | Blued |
|---|
| Frame Material | Steel |
|---|
| Grips | Checkered Double Diamond Walnut |
|---|
| Safety | Beavertail |
|---|
| Sight Configuration | Fixed |
|---|
| Sight Style | Fixed |
|---|
| Slide Description | Serrated Matte Blued Steel |
|---|
| Type | Pistol |
|---|
| Weight | 38 oz |
|---|