Iver Johnson Arms, MFG# 1911A1, UPC: 797734029963, UOM: Each, 1911A1, .45 ACP, Government Size, 5" Barrel, Matte Blued, Walnut Grips, 8-rd, IVER, IVERHG10, IVERHGALL, HG10, HGALL, DISC:IVS
45 ACP
Specifications
| Action | SAO |
|---|
| Barrel Length | 5" |
|---|
| Barrel Length Range | 5.00" to 5.99" |
|---|
| Caliber | 45 ACP |
|---|
| Capacity | 8+1 |
|---|
| Frame Finish | Matte Blued |
|---|
| Frame Material | Steel |
|---|
| Grips | Checkered Double Diamond Walnut |
|---|
| Safety | Beavertail |
|---|
| Sight Configuration | Fixed |
|---|
| Sight Style | Fixed |
|---|
| Slide Description | Serrated Matte Blued Steel |
|---|
| Type | Pistol |
|---|
| Weight | 41 oz |
|---|