Magnification : 8x
Objective : 42mm
Field of View : 320 ft @ 1,000 yds
Eye Relief : 17mm
Exit Pupil Diameter : 5.20mm
Short Focus : 9.80 ft
Prism Type : Roof
Weight : 22 oz
Finish : Shadow Gray Armor Coated
Case : Yes
Optic Coating : Fully Multi-Coated
Proofs : Fog/Waterproof
Specifications
| Case | Yes |
|---|
| Exit Pupil Diameter | 5.20mm |
|---|
| Eye Relief | 17mm |
|---|
| Field of View | 320 ft @ 1,000 yds |
|---|
| Finish | Shadow Gray Armor Coated |
|---|
| Magnification | 8x |
|---|
| Objective | 42mm |
|---|
| Optic Coating | Fully Multi-Coated |
|---|
| Prism Type | Roof |
|---|
| Proofs | Fog/Waterproof |
|---|
| Short Focus | 9.80 ft |
|---|
| Weight | 22 oz |
|---|