Action: Lever - Caliber: 30-30 Win - Capacity: 8 - Material: Steel - Finish: Brushed Polish - Stock: Satin Walnut - Sights: Brass Bead / Semi-Buckhorn - Twist: 1:12 - Barrel Length: 24 - Overall Length: 42.5 - Weight: 7 lb 8 oz - WALNUT STOCK with satin finish authentic straight-grip styling bordered cut checkering and a blued steel forearm cap offer a nostalgic look - BLUED CRESCENT BUTTPLATE slips firmly into your shoulder for a solid hold - TRIPLE-CHECKED HALF ROUND / HALF OCTAGON BUTTON RIFLED BARREL for the ultimate in accuracy and precision - ROUND LOCKING BOLT TRUNNIONS help ensure a smooth quick lever throw - TOP-TANG SAFETY is easy to see and operate - REBOUNDING HAMMER provides an added margin of safety - BOLT RELIEF CUT reduces hammer drag for smoother cocking - RADIUSED LEVER EDGES give added protection to your fingersv HAMMER is drilled and tapped for KNURLED HAMMER SPUR EXTENSION (included) to aid in cocking and decocking the hammer when a scope is mounted - MARBLE ARMS FRONT SIGHT AND ADJUSTABLE SEMI-BUCKHORN REAR SIGHT get you on target quickly - STEEL LOADING GATE for smoother loadin - ARTICULATED CARTRIDGE STOP improves feeding reliability without damaging cartridges - DRILLED AND TAPPED FOR SCOPE MOUNTS lets you easily attach your favorite optics - What makes the Winchester Model 94 so exciting is the variety of models available and each offers a level of accuracy that will impress you. The Sporter model with its traditional straight-grip stock blued steel crescent buttplate and the elegant half-round half-octagon barrel is a nostalgic favorite. The satin oil finished walnut stock is finely checkered with double-line bordering. Note the 24 half-round half-octagon blued barrel that's reminiscent of the original rifles. The hammer is drilled and tapped for a spur extension which is included with the rifle. The Sporter has a semi-buckhorn rear sight and a fine gold bead on the front. This model is available in 30-30 Win. or 38-55 Win.ModelSeries: Model 94
Caliber: 30-30 WIN
Action: Lever Action
Capacity: 8+1
Finish: Blue
Stock: Walnut Stock & Forearm W/ Cut Checkering
Barrel Length: 24 Triple Checked Button Rifled Barrel
Overall Length: 42.5
Features: Round Locking Bolt Trunnions/ 1/2 Round/1/2 Octagon
Specifications
| Action | Lever |
|---|
| Barrel Description | Octagon Half |
|---|
| Barrel Length | 24" |
|---|
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
|---|
| Caliber | 30-30 Win |
|---|
| Capacity | 8+1 |
|---|
| Hand | Right |
|---|
| Metal Finish | Blued |
|---|
| Metal Finish Group | Blued/Black |
|---|
| OAL | 42.50" |
|---|
| Receiver Material | Steel |
|---|
| Safety | Tang |
|---|
| Sights | Bead Front, Semi-Buckhorn Rear; Drilled&Tapped |
|---|
| Stock Description | Fixed Straight Grip |
|---|
| Stock Finish Group | Brown |
|---|
| Trigger | Standard |
|---|
| Twist | 1:12" |
|---|
| Weight | 7.80 lbs |
|---|
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
|---|