Sauer & Mauser, MFG# S1S243, UPC: 810496020624, UOM: EA, Sauer 100 Classic XT, 243 Win, 22" Barrel, Blued/Black Synthetic, 5-rd DBM, BLAS, BLASLG07, BLASLGALL, LG07, LGALL, Case: 1, DISC:IVS
243 Win
Specifications
| Action | Bolt |
|---|
| Barrel Description | Cold Hammer Forged |
|---|
| Barrel Length | 22" |
|---|
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
|---|
| Caliber | 243 Win |
|---|
| Capacity | 5+1 |
|---|
| Hand | Right |
|---|
| Metal Finish | Black |
|---|
| Metal Finish Group | Blued/Black |
|---|
| Receiver Material | Steel |
|---|
| Safety | Three Position |
|---|
| Sights | Open; Drilled&Tapped |
|---|
| Stock Description | Fixed Ergo Max |
|---|
| Stock Finish Group | Black |
|---|
| Trigger | Adjustable Single-Stage |
|---|
| Weight | 6.7 lbs |
|---|
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
|---|