Savage Arms, MFG# 57495, UPC: 011356574954, UOM: EA, 110 Long Range Hunter, 300 PRC, 26" Barrel, Black/Gray, AccuTrigger, 5-rd, SAVA, SAVALG07, SAVALGALL, LG07, LGALL, Case: 1
300 PRC
Specifications
| Action | Bolt |
|---|
| Barrel Description | Button-Rifled Carbon Steel |
|---|
| Barrel Length | 26" |
|---|
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
|---|
| Caliber | 300 PRC |
|---|
| Capacity | 5+1 |
|---|
| Hand | Right |
|---|
| Metal Finish Group | Blued/Black |
|---|
| Muzzle | Muzzle Brake |
|---|
| OAL | 49.50" |
|---|
| Receiver Material | Carbon Steel |
|---|
| Sights | None, Drilled&Tapped |
|---|
| Stock Description | Fixed AccuStock with AccuFit |
|---|
| Stock Finish Group | Gray |
|---|
| Trigger | AccuTrigger |
|---|
| Twist | 1:8.50" |
|---|
| Weight | 8.85 lbs |
|---|
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
|---|