Every new Model 110 delivers the customized fit required for consistent accuracy and it starts with AccuFit™. Five comb riser sizes let you lock in the perfect cheek-to-stock weld for fast and consistent target acquisition and enhanced accuracy while four composite inserts establish your unique length-of-pull. Features: AccuFit System, Threaded Heavy Barrel with End Cap, 20 MOA EGW Rail, Soft Grip Fore-end and Pistol Grip Surfaces, Tactical Oversized Bolt handle. Detachable Box Magazine - 10-Round Magazine - Threaded Heavy Barrel (5/8 - 24) - AccuStock with AccuFit - Flat Dark Earth Stock.
Action Type: Bolt Action
Barrel Finish: Not Defined
Barrel Length (in.): 18
Barrel Material: Not Defined
Caliber/Gauge: 6MM ARC
Capacity: 8 Round
Contains Lithium Battery/s: No
Savage 57770 110 Tactical Bolt
Action Rifle, 6MM ARC, 18" Threaded
Heavy Fluted BBL, 8 rd AICS, Accustock, Accufit,Acctrigger
Each Shippable: Not Defined
Firearm Weight (lbs.): Not Defined
Gun Type: Rifle
Hand: Right Hand
Inner Pack Shippable: Not Defined
Master Pack Shippable: Not Defined
Model: 57770
Muzzle: Not Defined
Prop 65 Cancer Causing Chemical: Lead
Prop 65 Item: Yes
Prop 65 Labeled: Yes
Prop 65 Reproductive Harming Chemical: Lead
Prop 65 Settlement: No
Prop 65 Short Form Label on Product: Cancer & Reproductive Harm
Receiver Finish: Not Defined
Receiver Material: Not Defined
Safety: Not Defined
Sights: Not Defined
Stock Finish: Not Defined
Stock Material: Synthetic
Trigger Type: Not Defined
Twist Rate: Not Defined
Specifications
| Action | Bolt |
|---|
| Barrel Description | Carbon Steel |
|---|
| Barrel Length | 18" |
|---|
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
|---|
| Caliber | 6mm ARC |
|---|
| Capacity | 8+1 |
|---|
| Hand | Right |
|---|
| Metal Finish Group | Blued/Black |
|---|
| Muzzle | Threaded |
|---|
| OAL | 41" |
|---|
| Receiver Material | Carbon Steel |
|---|
| Sights | None, Picatinny Rail |
|---|
| Stock Description | Fixed AccuStock with AccuFit |
|---|
| Stock Finish Group | Gray |
|---|
| Trigger | AccuTrigger |
|---|
| Twist | 1:7.50" |
|---|
| Weight | 6.70 lbs |
|---|
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
|---|