Action Type: Semi Automatic
Barrel Length (in.): 16
Caliber/Gauge: 5.56 NATO
Capacity: 30+1 Round
Contains Lithium Battery/s: No
Springfield ST916556B-B5 SAINT B5
Semi Auto Rifle, 5.56, 16"Bbl
SOPMOD Stk, 1ea 30 rnd mag
Gun Type: Rifle
Hand: Right Hand
Invalid States: CA,MA,NY,NJ,MD,CO,VT
Model: ST916556B-B5
Prop 65 Cancer Causing Chemical: Lead
Prop 65 Item: Yes
Prop 65 Labeled: Yes
Prop 65 Settlement: No
Prop 65 Short Form Label on Product: Cancer
Specifications
| Action | Semi-Auto |
|---|
| Barrel Description | Chrome Moly Vanadium |
|---|
| Barrel Length | 16" |
|---|
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
|---|
| Caliber | 5.56x45mm NATO |
|---|
| Capacity | 30+1 |
|---|
| Hand | Right |
|---|
| Metal Finish Group | Blued/Black |
|---|
| Muzzle | A2 Flash Hider |
|---|
| OAL | 33"-36.25" |
|---|
| Receiver Material | 7075-T6 Aluminum |
|---|
| Safety | Ambidextrous |
|---|
| Sights | Flip Up Front & Rear |
|---|
| Stock Description | Adjustable B5 Bravo |
|---|
| Stock Finish Group | Black |
|---|
| Trigger | Single-Stage |
|---|
| Twist | 1:8" |
|---|
| Weight | 6.12 lbs |
|---|
| Weight Range | 6 lbs to 6.99 lbs |
|---|